Jak zadbać o własne bezpieczeństwo w Internecie?

bezpieczenstwo_w_sieci.jpg
Nazwa:
Jak zadbać o własne bezpieczeństwo w Internecie?
Zasady zapraszania uczestników:
Zaproszenia są akceptowane automatycznie
Typ:
Firma
Autor:
Zainteresowania:
Ilość członków:
1
Dodaj do:

Opis

Internet mimo, że jest współcześnie jednym z głównych centrów rozrywki i informacji, stanowi ogromne zagrożenie. Chodzi głównie o ochronę prywatnych danych osobowych oraz prywatnych plików. Nie trzeba być komputerowym geniuszem, żeby dowiedzieć się niemal wszystkiego o jakimś konkretnym użytkowniku Internetu. Wystarczy trochę czasu i chęci.

Młodzi ludzie korzystający z sieci tylko w niewielkim procencie rozumieją zagrożenia, jakie czyhają na nich przy każdym kliknięciu. Sytuacja ma się jeszcze gorzej w środowisku ludzi, którzy nie mają na co dzień kontaktu z Internetem, a korzystają z niego tylko sporadycznie. Największym zagrożeniem nie są hakerzy, a po prostu niewiedza i łatwowierność.

bezpieczeństwo w internecie

Zakładając powiedzmy, konto na jednym z co raz popularniejszych portali społecznościowych. Daje się do ręki internetowym dowcipnisiom i hakerom gotowe narzędzie do zabawy. Codziennie do sieci trafiają ogromne ilości danych, zdjęcia czy filmiki. Zamieszczając w Internecie jakiekolwiek dane na swój temat, użytkownik traci nad nimi całkowitą kontrolę. Nie bez pokrycia jest powiedzenie że ‘każdy obrazek wrzucony do Internetu, zostaje tam na zawsze’.

Podając na przykład swoje dane osobowe bardzo łatwo stać się ofiarą spamu, czy nawet kradzieży danych . Co prawda, polityka ochrony danych osobowych funkcjonuje w sieci, ale nie ma zabezpieczeń doskonałych i zawsze jakiś pierwiastek informacji zostanie przechwycony przez nieodpowiednich ludzi.

Nie sposób wymienić wszystkich zagrożeń, jakie czają się w Internecie z prostej przyczyny - one ciągle ewoluują. Jednak, bardzo łatwo zmniejszyć zagrożenie pochodzące z sieci. Istnieją bardzo dobre pakiety oprogramowania, zarówno płatne jak i darmowe, które chronią komputer przed atakami z zewnątrz i minimalizują prawdopodobieństwo utraty danych. Firewalle, programy antywirusowe, antyspywerowe i inne tego typu oprogramowanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z sieci.

Mimo wszystko, posiadanie nawet najnowszego i najdroższego oprogramowania nie gwarantuje pełnej ochrony. Najlepszym środkiem bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci jest zdrowy rozsądek i rozwaga , tego nie zastąpi nawet najlepsze oprogramowanie. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie zamieszczać, gdzie popadnie swoich danych osobowych, a zakupy czy operacje bankowe ze pomocą Internetu wykonywać jedynie na komputerach, których bezpieczeństwa jest się niemal stuprocentowo pewnym.

Nowi uczestnicy

Nowe zdjęcia

Myśli wyzwolone